Zawód radcy prawnego (adwokata)

Radca prawny i adwokat

Radca prawny (adwokat) to specjalista, który ukończył studia prawnicze a następnie kilkuletnią aplikację, po której zdał egzamin zawodowy.

Radca prawny to prawnik świadczący pomoc prawną w oparciu o przepisy ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. Dobry radca prawny lub dobry adwokat to osoba o dużej dozie empatii, umiejąca słuchać, otwarta na kontakt i potrafiąca w przejrzysty sposób wyjaśnić często skomplikowane i napisane fachowym językiem reguły prawa.

Reprezentacja w sądzie - adwokat czy radca prawny?

Adwokat czy radca prawny? Różnice.

Podstawowa i w zasadzie jedyna różnica pomiędzy adwokatem a radcą prawnym sprowadza się do tego, że radca prawny może być zatrudniany na podstawie umowy o pracę. W przypadku zawodu adwokata taka format zatrudnienia nie jest możliwa.

Zarówno adwokat jak i radca prawny, to zawody zaufania publicznego. W przeciwieństwie do prawników bez odbytej aplikacji, zawody te zobowiązane są do rygorystycznego zachowania tajemnicy zawodowej oraz postępowania według odpowiedniego kodeksu (Kodeks etyki radcy prawnego).

Przyszłość zawodu adwokata i radcy prawnego

Od kilku lat wysuwane są koncepcje połączenia radców prawnych z adwokatami w jednej wspólnej korporacji. Miałoby to na celu zlikwidowanie sztucznego podziału pomiędzy tymi zawodami.

Z punktu widzenia skuteczności funkcjonowania osób świadczących pomoc prawną, a także biorąc pod uwagę zmiany w dopuszczalnym zakresie świadczenia tej pomocy i rozszerzenie pola działania radców prawnych, istnienie dwóch zawodów - adwokata i radcy prawnego - wydaje się być nieracjonalne.

W większości państw europejskich unifikacja zawodu adwokata i radcy prawnego jest już faktem.

LEXOM.pl - Kancelaria prawna, Sosnowiec

Na czym polega praca radcy prawnego?

Praca radcy prawnego, jak już wcześniej wspomniano - podbnie jak w przypadku adwokata, polega na udzielaniu porad prawnych, sporządzaniu pism, przygotowywaniu opinii prawnych, reprezentacji klientów przed organami administracji publicznej czy w sprawach sądowych, m.in. w sprawach sprawach związanych z nieruchomościami, rozwodami, alimentami, władzą rodzicielską, spadkami czy też sprawami ZUS lub pracowniczymi.

Radcy prawni i adwokaci w Sosnowcu, Będzinie, Katowicach. Jak szukać?

Znalezienie radcy prawnego lub adwokata w Sosnowcu, Katowicach czy też w innym mieście województwa śląskiego jest stosunkowo proste. Każdy dobry radca prawny i dobry adwokat ogłasza usługi swojej kancelarii poprzez dostępne media, więc na ogół wystarczy podanie odpowiedniego hasła w wyszukiwarce internetowej, np. dobry adwokat sosnowiec lub szukając odpowiedniej frazy związanej z poszukiwaną specjalizacją: sprawy spadkowe śląsk.

Każdy radca prawny zobowiązany jest świadczyć usługi na najwyższym poziomie i zgodnie ze wspomnianym Kodeksem Etyki Radcy Prawnego. Pełna lista radców prawnych dostępna jest w rejestrze radców lub w odpowiedniej dla regionu katowickiego, Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach.

Serdecznie polecamy usługi naszej kancelarii. Zapraszamy do kontaktu przez formularz zamieszczony na stronie , przez email lexom@wp.pl lub telefonicznie pod numerem 602 711 638.

Informacja o zawodzie radcy prawnego